infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
Przerejestrowanie samochodu
2018-08-09

Jak przerejestrować samochód, cz. I

Wbrew powszechnie panującej opinii, rejestracja auta nie musi wcale oznaczać drogi przez mękę. Urzędowe formalności da się załatwić szybko i bez komplikacji, pod warunkiem oczywiście, że się odpowiedniego do tego przygotujemy. W jaki sposób? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zachęcamy do uważnej lektury.

Na początek

Po wielu długich miesiącach w końcu udało Ci się go znaleźć. Wymarzone auto już stoi w Twoim garażu, a ty nie jesteś pewien, co zrobić, aby je przerejestrować. Jasne – niby zdajesz sobie sprawę, że załatwienie formalności to nic skomplikowanego, ale mimo wszystko w uszach dzwonią ci słowa kolegów, którzy mówili, że przerejestrowanie samochodu to koszmar. Często bowiem się zdarza, że  nie jesteśmy w stanie załatwić wszystkiego w jeden dzień i musimy ponownie przyjść do urzędu. Niestety, w większości przypadków tego typu problemy nie są wynikiem opieszałości urzędników, a niewiedzy osób, które do nich przychodzą. Wystarczy dobrze zaplanować wizytę i przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Dzięki temu nikt nie odrzuci naszego wniosku.

Przerejestrowanie auta z Polski

Jeżeli chcesz przerejestrować samochód kupiony w Polsce, to powinieneś wybrać się do wydziału komunikacji, który znajduje się w urzędzie właściwym dla miejsca Twojego zamieszkania. Jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, to będzie to urząd miasta, w pozostałych przypadkach – urząd starostwa powiatowego. Warto wiedzieć, że nie musisz się stawiać osobiście. Jeżeli nie masz czasu, to wszystkie sprawy formalne może załatwić za Ciebie Twój pełnomocnik. W przypadku wybrania członka rodziny, nie będziesz musiał uiszczać żadnych dodatkowych opłat. Jeżeli jednak Twoim pośrednikiem jest osoba niespokrewniona, to zapłacisz 17 zł tak zwanej opłaty skarbowej. Wniosek o zarejestrowanie auta możesz zdobyć na dwa sposoby – możesz go odebrać w urzędzie i wypełnić przed oddaniem lub pobrać ze strony urzędu. Oczywiście do wniosku należy dołączyć dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży (wraz z przeglądem technicznym), dotychczasowe tablice rejestracyjne oraz – jeśli ją posiadasz – kartę pojazdu.

podróż autem

Infolinia

linia
auto lakiernia

Nasza infolinia pracuje 24h na dobę
7 dni w tygodniu