infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
przerejestrowania samochodu
2018-08-16

Jak przerejestrować samochód, cz. II

W poprzednim wpisie poruszyliśmy ważny problem, jakim jest przerejestrowanie samochodu. Podpowiedzieliśmy, w jakie dokumenty należy się zapatrzyć i gdzie je złożyć. Wiemy już, jak złożyć wniosek, ale co dalej? A jak ma się sprawa przerejestrowania auta zza granicy? Zachęcamy do zapoznania się z umieszczonymi treściami oraz życzymy miłej lektury.

Złożyłem wniosek, ale co dalej?

Okej, dopełniłeś już wszystkie formalności w urzędzie i uiściłeś niezbędne opłaty, więc na pewno dostałeś tymczasowy dowód rejestracyjny, który jest ważny przed trzydzieści dni. Trzeba jednak zaznaczyć, że stały dowód (tzw. twardy) wydawany jest o wiele szybciej. Kierowcy czekają na niego przeważnie od jednego do trzech tygodnik. Warto również, żebyś wiedział, że jeżeli kupiłeś samochód w tym samym powiecie, w którym będziesz je rejestrował, to nie musisz się obawiać o zmianę tablic rejestracyjnych. Wystarczy, że urzędnik dokona zmiany znajdujących się na nich naklejek legalizacyjnych. W trakcie przerejestrowania auta nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu. Polisa OC jest ważna nawet po sprzedaży auta, pod warunkiem, że nie wypowiesz umowy.

Przerejestrowanie auta zza granicy

Jeżeli chcesz przerejestrować samochód, który kupiłeś za granicą, to niestety, ale musisz przygotować się na o wiele większą ilość spraw formalnych do załatwienia. W takim przypadku do wniosku, poza wcześniej wymienionymi dokumentami, powinieneś dołączyć również tzw. dowód opłacenia podatku akcyzowego. Jeżeli jednak kupiłeś auto z kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, to potrzebny Ci będzie dowód odprawy celnej i świadectwo zgodności WE. Pamiętaj jednak, że dokumenty, które napisane zostały w języku obcym, przed złożeniem do urzędu, powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego i opatrzone specjalną pieczątką. W innym przypadku nie będą się one nadawały i zostaniesz odesłany z kretesem.

podróż autem

Infolinia

linia
auto lakiernia

Nasza infolinia pracuje 24h na dobę
7 dni w tygodniu