infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
Polska rejestracja auta
2019-09-29

Jakie opłaty należy wykonać przy rejestracji auta?

Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód nowy czy używany, będziemy musieli zapłacić za jego zarejestrowanie. Na jakie koszty związane z tymi procedurami trzeba się przygotować?

Rejestracja samochodu – ile to kosztuje?

Całkowita kwota za przerejestrowanie pojazdu zakupionego w Polsce wynosi 180,50 zł. Na sumę tę składają się:

  • dowód rejestracyjny – 54 zł,
  • tablice rejestracyjne – 80 zł,
  • opłata za pozwolenie czasowe – 13,5 zł,
  • nalepka kontrolna i nalepka legalizacyjna – 31 zł,
  • opłata ewidencyjna – 2 zł.

Decydując się na indywidualną tablicę rejestracyjną zawierającą np. określone słowa, zamiast 80 zł, zapłacimy 1000 zł. Dodatkowo w przypadku występowania o wydanie dowodu rejestracyjnego w imieniu właściciela pojazdu, nie osobiście, niezbędna będzie dopłata w kwocie 17 zł.

Koszty rejestrowania auta sprowadzanego z zagranicy

W przypadku zakupu auta za granicą, do kosztu przerejestrowania należy dodać dodatkową opłatę za wydanie karty pojazdu, która wynosi 75 zł. Wówczas całkowita należność opiewa na 256 zł, wraz z opłatą ewidencyjną w kwocie 2,50 zł.

Jak długo trwa proces rejestracji samochodu?

Rejestracja auta, ze względu na konieczność wydania decyzji administracyjnej, powinna zostać załatwiona bez zbytecznej zwłoki. W przypadku sprawy bardziej skomplikowanej, np. związanej z postępowaniem wyjaśniającym, będzie to maksymalnie 30 dni. Na ten czas kierowca otrzymuje tzw. miękki dowód rejestracyjny, czyli pozwolenie czasowe oraz dodatkowo tablice rejestracyjne i kontrolną nalepkę, dzięki którym możliwe będzie legalne poruszanie się po drogach.

Opłaty związane z wymianą dowodu rejestracyjnego

W przypadku zniszczenia, zmiany nazwiska lub innych danych właściciela, a także zmiany danych technicznych pojazdu, możliwa jest wymiana dowodu rejestracyjnego. Również wiąże się ona z kosztami, które wynoszą:

  • za blankiet dowodu rejestracyjnego – 54 zł oraz opłata ewidencyjna 0,50 zł,
  • za blankiet czasowego pozwolenia na jazdę – 18,50 zł (wydawany na wniosek) oraz opłata ewidencyjna 0,50 zł.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne zarejestrowanie pojazdu i chcesz uniknąć czekania w kolejkach, zrealizujemy tę procedurę w Twoim imieniu. Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów.