infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
kierowca busa
2019-12-03

Kto może wypożyczyć busa 9 – osobowego?

Busy (skrót od „minibusy” lub „mikrobusy”) to duże samochody wykorzystywane w celach transportu towarów i ludzi. Standardowo ich pojemność powinna obejmować przedział od 9 do aż 20 osób. Wynajęcie tego typu środku transportu może przydać się w różnych sytuacjach – dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na wynajem busa i o czym należy wówczas pamiętać.

Kto może prowadzić 9-osobowy samochód?

Najpopularniejszym pytaniem, które pada w kontekście wynajęcia większych pojazdów jest: jakie prawo jazdy będzie mi potrzebne? Warto więc na początku wyjaśnić, że osoby chcące prowadzić busy większe niż 10-osobowe, muszą posiadać prawo jazdy kategorii D1 i ukończony kurs na przewóz osób, natomiast powyżej 17 osób – prawo jazdy kategorii D oraz również kurs na przewóz osób. Jednakże w przypadku mniejszych busów, a za takie uznaje się samochody osobowe na 9 osób łącznie z kierowcą, wystarczy kategoria B, którą posiadają wszyscy kierowcy aut osobowych. Dlatego też w przypadku chęci wynajęcia 9-osobowego busa, nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. 

Kiedy wynająć busa?

Busy przydać się mogą przede wszystkim w przypadku wyjątkowych sytuacji – organizacji wesela, urodzin, komunii, odwiedzin większej liczby gości, imprezy rodzinnej itp. – jako auto mogące przewieźć większą liczbę pasażerów niż standardowe cztery. Drugim powodem, dla którego warto przemyśleć kwestię wynajmu busa, jest przeprowadzka wymagająca przewozu większej liczby rzeczy, ale jednocześnie zbyt małej, by opłacało się wynająć firmę transportową.

Jest to również dobry pomysł w przypadku wakacyjnego wyjazdu w większym gronie przyjaciół. Wynajęcie jednego, ale większego busa będzie bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku niż wybranie się w podróż dwoma samochodami.