infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
Naprawa z OC sprawcy
2019-04-18

Naprawa z OC sprawcy. Na czym to polega?

Każdy użytkownik samochodu chyba wie, że stłuczki się zdarzają. Ale już nie każdy zdaje sobie tak do końca sprawę, jak w jej przypadku się zachować. Na szczęście samochody obecnie są ubezpieczone, a procedury dosyć przyjazne użytkownikom, więc zazwyczaj szybko udaje się oswoić zaistniałą sytuację. Dziś prześledzimy wariant, kiedy to nie my jesteśmy sprawcą.

Gdy sprawca chce współpracować

Wypadek zdarzył się ewidentnie nie z naszej winy, a sprawca uznaje swoją rolę. Wtedy najczęściej wystarczy spisanie protokołu wypadkowego. W nim powinny się znaleźć dane nasze i naszego samochodu oraz takie same informacje o sprawcy i dodatkowo jeszcze jego numer polisy OC. Krótko należy opisać zdarzenie, można dodatkowo zrobić zdjęcia. Protokół podpisują obie strony i tyle w miejscu zdarzenia.

Gdy sprawca nie przyznaje się do winy

W takim przypadku należy wezwać policję i to policja przygotowuje swój protokół z miejsca zdarzenia. To bardzo ważne, żeby dopełnić tego punktu, gdyż ubezpieczyciel musi mieć podstawę do pokrycia kosztów naprawy z polisy sprawcy.

Wsparcie serwisu samochodowego

W Polsce istnieje już cała sieć warsztatów, które same bezgotówkowo rozliczają naprawę w porozumieniu z firmą ubezpieczeniową osoby, która odpowiada za szkodę. Jeśli z usług takiego warsztatu korzystamy, wtedy już nie pośredniczymy w żadnych formalnościach, po naprawie odbieramy samochód i nie ponosimy żadnych kosztów.

Rzeczoznawca poddaje samochód wnikliwej analizie i na jej podstawie wycenia koszt naprawy. Następnie to już pracownicy warsztatu kontaktują się z odpowiednim zakładem ubezpieczeniowym. Oględziny i ocena rzeczoznawcy są uwzględniane przy decyzji o wypłacie odszkodowania i jego wysokości. Pieniądze trafiają bezpośrednio do warsztatu i pokrywają koszt wykonanych usług.

Nie każdy ma też świadomość, że jeśli nie my jesteśmy sprawcą, przysługuje nam też prawo wynajęcia samochodu zastępczego na czas trwania napraw naszego, uszkodzonego. Koszt wynajmu jest pokrywany z polisy OC sprawcy.

 

podróż autem

Infolinia

linia
auto lakiernia

Nasza infolinia pracuje 24h na dobę
7 dni w tygodniu