infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
Rejestracja samochodu
2019-07-01

Rejestracja samochodu z zagranicy – krok po kroku

Kupiłeś samochód za granicą? A może nabyłeś w Polsce pojazd sprowadzony do kraju? To dopiero połowa sukcesu. Czekają cię jeszcze obowiązki wynikające z konieczności zarejestrowania pojazdu, a to w tym przypadku do dość czasochłonna “papierologia”, wizyty w urzędach oraz wiele formalności. W tym artykule podpowiemy, jak wygląda rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku.

Najważniejsze etapy rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy

  • Tłumaczenie niezbędnych dokumentów. Wszelkie czynności urzędowe warto rozpocząć od zgromadzenia niezbędnych dokumentów, a następnie przetłumaczenia ich. W tym przypadku trzeba będzie skorzystać z usług tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie wymaga przede wszystkim dowód rejestracyjny (tłumaczenie dowodu rejestracyjnego nie jest konieczne, jeśli został on wydany w kraju należącym do UE lub Szwajcarii, Islandii, Norwegii albo Liechtensteinie) oraz karta pojazdu (jeśli została wydana), a także umowa kupna-sprzedaży oraz faktura lub rachunek.
  • Przegląd techniczny pojazdu. Teoretycznie ważne przeglądy wykonane za granicą powinny być uznane przez urzędników w Polsce, jednak bardzo często się zdarza, że zalecają oni wykonanie przeglądu w krajowej stacji diagnostycznej. Jeśli chcemy uniknąć jakichkolwiek problemów z urzędnikami w Wydziale Komunikacyjnym, lepiej wykonać pełną diagnostykę wcześniej.
  • Akcyza za samochód. Kupując samochód poza granicami kraju, trzeba być przygotowanym na konieczność uiszczenia opłat w ramach podatku akcyzowego. Jego wysokość zależy od wartości pojazdu, podanej w dokumencie zakupu, a także jego pojemności skokowej. Trzeba więc w ciągu dwóch tygodni od nabycia pojazdu złożyć deklarację AKC-U/S w Urzędzie Skarbowym lub elektroniczny wniosek za pomocą systemu PUESC (Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Następnie wykazaną w deklaracji kwotę trzeba wpłacić w terminie 30 dni od sprowadzeniu pojazdu do Polski, jednak jeszcze przed jego rejestracją. Konieczne jest również złożenie wniosku o zaświadczenie potwierdzające zapłatę podatku akcyzowego. Ten dokumentów również będzie niezbędny podczas rejestracji pojazdu.
  • Rejestracja samochodu. W końcu można udać się do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy. Do urzędu należy zgłosić się z wypełnionym formularzem (jest dostępny w urzędzie, a także na jego stronie internetowej do pobrania). Oprócz tego do wniosku dołączamy wszystkie niezbędne dokumenty, o których wspomnieliśmy wcześniej.