infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
Rejestracja samochodu
2018-05-07

Rejestracja samochodu krok po kroku

Wbrew powszechnie panującej opinii rejestracja samochodu nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się początkowo wydawać. Dużo papierków do wypełnienia, wizyty w urzędach, dokonanie opłat i dopięcie wszystkich formalności. Wyjaśniamy w jaki sposób dokonać rejestracji samochodu, aby nie stracić ani dużo czasu, ani zdrowia.

Wniosek

Jeżeli masz dostęp do internetu, to wystarczy, że otworzysz stronę wydziału komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i pobierzesz potrzebny wniosek. Oczywiście wszystkie blankiety znajdziesz również w urzędzie. Wypełnienie wniosku nie należy do szczególnie skomplikowanych zadań. Będziesz musiał podać m.in. numer VIN, markę i model auta oraz numer poprzednich tablic rejestracyjnych.

Komplet dokumentów

Tutaj zaczynają się schody. Pamiętaj, że zebranie dokumentów, to najważniejszy etap rejestracji samochodu. Jeżeli zapomnisz o jakimkolwiek kwitku, to niestety, ale będziesz musiał ponownie odwiedzić urząd. Do zarejestrowania auta konieczne jest posiadanie umowy kupna-sprzedaży, aktualnej karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz tablic. Pamiętaj również, że jeżeli samochód posiada współwłaściciela, to powinieneś dysponować jego pełnomocnictwem.

Pozwolenie czasowe

Kiedy już zarejestrujesz auto, dostaniesz tzw. miękki dowód, czyli pozwolenie ważne na 30 dni. W tym czasie urząd zobowiązany jest do przygotowania właściwych dokumentów. W szczególnych przypadkach termin można jednorazowo przedłużyć o 14 dni.

Polisa OC i stały dowód rejestracyjny

Wraz z dowodem rejestracyjnym odbierzesz również decyzję o zarejestrowaniu samochodu i kartę pojazdu. Zwrócić trzeba natomiast – wcześniej wydane – pozwolenie czasowe.

Koszty

Jak widać rejestracja samochodu, nie jest taka straszna, jak mogłoby się początkowo wydawać. Wszelkich ewentualnych opłat dokonuje się drogą elektroniczną lub w kasie urzędu. Standardowa suma za rejestrację samochodu to 180,50 zł ale w zależności od przypadku może być ona zarówno niższa, jak i wyższa.

podróż autem

Infolinia

linia
auto lakiernia

Nasza infolinia pracuje 24h na dobę
7 dni w tygodniu