infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
ubezpieczenia assistance
2019-11-03

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Wybierając się na wyjazd turystyczny, mamy zamiar wypocząć, zwiedzać atrakcyjne miejsca, zapoznawać się z lokalną kulturą, tradycjami czy kuchnią. Często chcemy również brać udział w różnych imprezach czy uprawiać sport. Podejmując decyzję o podróży, rzadko myślimy o tym, że wszystkie tego rodzaju aktywności wiążą się z pewnym ryzykiem. Gdy znajdziemy się z dala od domu, bez wsparcia przyjaciół czy rodziny nieprzyjemne następstwa różnych zdarzeń losowych mogą być dla nas o wiele bardziej dotkliwe. Najlepszym zabezpieczeniem przed niekorzystnym rozwojem wypadków będzie zawarcie umowy ubezpieczenia turystycznego. Dzięki ochronie ubezpieczeniowej zyskamy wsparcie w różnych sytuacjach, a koszty, które będziemy musieli ponieść, zostaną nam zrekompensowane. Zobaczmy, o jakich rodzajach ubezpieczeń warto pomyśleć jeszcze przed wyjazdem.

O jakich ubezpieczeniach turystycznych warto pamiętać przed wyjazdem?

Szczegółowy zakres ubezpieczenia zależy od miejsca, w które się udajemy oraz charakteru naszego wyjazdu. Na nieco inne elementy oferty ubezpieczeniowej powinniśmy zwrócić uwagę, jadąc na wykupione w biurze podróży wczasy, a na inne, gdy mamy zamiar uprawiać rozmaite sporty ekstremalne. Jeśli wybieramy się poza Unię Europejską, z pewnością powinniśmy pomyśleć o szerszej ochronie.

Przy wyjazdach samochodowych poza kraje UE musimy pamiętać o wykupieniu tzw. Zielonej Karty, czyli dokumentu zapewniającego ubezpieczenie OC w związku z prowadzeniem pojazdu. Dobrym pomysłem będzie jednak również zadbanie o zakup ubezpieczenia kosztów leczenia. W krajach UE możemy wprawdzie uzyskać bezpłatną pomoc lekarską, o ile posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak nie oznacza to, że w razie urazu lub wypadku będziemy mogli skorzystać z oferty prywatnej służby zdrowia. Lepszym zabezpieczeniem będzie więc dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to tym ważniejsze, że sumy, jakich mogą zażądać od nas szpitale czy przychodnie za granicą, potrafią być naprawdę wysokie.

Dobrym pomysłem będzie również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki niemu można uzyskać odszkodowanie w razie wypadku związanego np. ze złamaniem ręki czy odniesieniem innych urazów.

Bardzo ciekawą ofertą są różne ubezpieczenia assistance, które zapewniają pomoc w przypadku zdarzeń, które często przytrafiają się w podróży. W zależności od szczegółów oferty możemy liczyć na to, że firma zaopiekuje się nami w razie awarii auta, zgubienia bagażu czy biletów, pomoże, gdy pojawią się nieoczekiwane problemy ze zdrowiem czy nawet ze znalezieniem potrzebnego leku.

Turyści, którzy zamierzają aktywnie spędzać czas, powinni również pamiętać o ubezpieczeniu kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej. Jednorazowy przelot śmigłowcem górskich służb ratowniczych może sprawić, że będziemy musieli zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przy wyjazdach turystycznych dobrym pomysłem jest też rozważenie ubezpieczenia sprzętu sportowego – np. nart, roweru górskiego czy kajaka.

Ubezpieczeniem typowo turystycznym, choć przydatnym raczej w razie uczestnictwa w wypoczynku zorganizowanym, jest zwrot kosztów przy rezygnacji z wyjazdu czy przy konieczności wcześniejszego powrotu.