infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
Ubezpieczenie OC
2018-06-01

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe.  Najogólniej rzecz ujmując, dzięki niemu możliwa jest ochrona osób trzecich przed wyrządzonymi przez nas szkodami. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Zachęcamy do uważnej lektury.

Ubezpieczenie OC – podstawowe informacje

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe. Jego działanie reguluje ustawa z dnia 22 V 2003 roku, traktująca o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Fuduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Powstaje jednak pytanie – kogo chroni OC i co – w praktyce – wynika z jego posiadania?

Ubezpieczenie OC – kogo chroni?

Najogólniej rzecz ujmując, ubezpieczenie OC chroni przed szeroko rozumianymi roszczeniami każdego, kto prowadzi samochód w trakcie trwania polisy. Główną różnicą, która panuje w tej kwestii pomiędzy prawem polskim, a rozwiązaniami naszych sąsiadów jest to, że u nas ubezpieczeniu podlega samochód, nie zaś kierowca. OC komunikacyjne zadziała wówczas, gdy na skutek użytkowania pojazdu wyrządzimy komuś szkodę – może to być szkoda osobowa lub rzeczowa.

Wyłączenie odpowiedzialności

Zanim zdecydujemy się na zakup danej polisy OC, warto dowiedzieć się nie tylko, co obejmuje, ale również: jakie zdarzenia są wyłączone z jej zakresu. Ustawa mówi wyraźnie, że zakład nie odpowiada za żadne szkody rzeczowe, które wyrządzone zostały przez kierującego oraz szkody w przewożonych – za opłatą – ładunkach.

Ubezpieczenie OC – kogo chroni?

Pytając o to, co obejmuje ubezpieczenie OC, należy mieć świadomość, że z tą kwestią związane są osoby, które korzystają z ochrony. Najogólniej rzecz ujmując – ubezpieczenie OC nie jest przypisane do żadnego konkretnego kierowcy, ale auta. Jak mówi ustawa, ubezpieczeniem objęta jest każda osoba, która kieruje pojazdem mechanicznym w okresie trwania polisy.

Zadbaj również o własne straty

Osoby zdające sobie sprawę z tego, co obejmuje ubezpieczenie OC powinny pomyśleć również o wykupieniu, nieobowiązkowej, polisy AC. Dzięki niej, nawet w przypadku,  w którym sami spowodują kolizję, mogą ubiegać się o odszkodowanie.

podróż autem

Infolinia

linia
auto lakiernia

Nasza infolinia pracuje 24h na dobę
7 dni w tygodniu