infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
Ubezpieczenie samochodu
2018-06-20

Ubezpieczenie samochodu – czym różni się AC od OC?

W świadomości Polaków tkwi wiele – niestety błędnych – teorii i przekonań dotyczących ubezpieczeń samochodów. Do najczęstszych pomyłek z pewnością zalicza się mylenie OC z AC. Czym się różnią? – Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zachęcamy do uważnej lektury.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Oznacza to, że każdy posiadacz samochodu, zobowiązany jest do wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej. Najogólniej rzecz ujmując, dzięki OC, wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe muszą chronić samochód w tym samym zakresie. Mówiąc jeszcze prościej – każdy ubezpieczyciel ma taką samą ofertę, a jedyne różnice dotyczyć mogą jedynie ceny. Ubezpieczony, który wykupił polisę OC, jest chroniony przed poniesieniem ewentualnych kosztów wyrządzonych osobom trzecim.

Ubezpieczenie AC

AC, czy jak kto woli – autocasco, to ubezpieczenie o charakterze nieobowiązkowym. W przeciwieństwie do polisy odpowiedzialności cywilnej nie jest ono regulowane żadnymi normami prawnymi. Oznacza to, że jego zakres – w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych – może się od siebie znacząco różnić. Warto pamiętać, aby przed podpisaniem umowy, dokładnie ją przeczytać – dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu nieporozumień. Najczęściej autocasco chroni przed szodami powstałymi na wskutek zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie, kolizjami z innym pojazdem lub pojazdami, działaniami zdarzeń losowych i sił natury oraz działaniami czynnika technicznego i mechanicznego. Ważnym jest, że AC nie musi obejmować kradzieży pojazdu.

Ubezpieczenie AC i OC – różnice

Jak już można było zauważyć AC i OC znacząco się od siebie różnią. W przypadku tego drugiego sprawca kolizji nie ma nawet co liczyć na otrzymanie jakiegokolwiek odszkodowania. Autocasco natomiast chroni ubezpieczonego, dzięki czemu będzie on mógł liczyć na otrzymanie odszkodowania.

podróż autem

Infolinia

linia
auto lakiernia

Nasza infolinia pracuje 24h na dobę
7 dni w tygodniu