infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
Wynajem autolawety
2018-07-20

Wynajem autolawety – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Wiele firm oferuje usługę przewiezienia samochodu na lawecie, np. w sytuacji, gdy auto popsuło się na drodze. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, na temat wynajmu autolawety.

Kiedy warto wynająć autolawetę?

Najczęściej, na wynajem autolawety decydujemy się wówczas, gdy chcemy sprowadzić auto zza granicy kraju, w którym mieszkamy. Oczywiście to rozwiązanie sprawdza się też w przypadku, w którym zależy nam na przewiezieniu zabytkowego samochodu na zlot lub wyścigowego na tor. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się różnorodne zawody dla amatorów. W ich trakcie można nie tylko wyćwiczyć umiejętność szybkiej jazdy, ale również wchodzenia w kontrolowane poślizgi. W tej sytuacji wynajem autolawety wydaje się być szczególnie dobrym rozwiązaniem, ponieważ może okazać się, że – po intensywnych zabawach – nie będziemy mieli czym wrócić do domu.

Wynajem autolawety – wymagania prawne

Trzeba pamiętać, że do prowadzenia pojazdów mechanicznych, potrzebne są specjalne uprawnienia. Nie inaczej jest w przypadku autolawet. Jeżeli planujesz kierować zespołem pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony, to wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B. W sytuacji, w której masa ta zostanie przekroczona, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. E.

Umieszczenie auta na lawecie

Zdecydowałeś się na wynajem autolawety, ale co dalej? W pierwszej kolejności powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób umieścić samochód na platformie. Pamiętaj, aby nie wjeżdżać samodzielnie na lawetę. Najlepiej, jeżeli zadbasz o pomoc drugiej osoby, która pomoże Ci w skoordynowaniu wjazdu. W przeciwnym razie możesz uszkodzić zawieszenie lub przebić opony. Zaleca się także, aby całościowy ciężar auta był umieszczony równomiernie i nie przekraczał dopuszczalnej wartości nacisku na kule, które umieszczone są na pasku holowniczym. Konieczne jest także zabezpieczenie auta, najlepiej przy pomocy pasów holujących, w czterech punktach.

podróż autem

Infolinia

linia
auto lakiernia

Nasza infolinia pracuje 24h na dobę
7 dni w tygodniu