infolinia: 221 885 885 Facebook autoplatforma.pl-YT Instagram
samochodu
2019-11-03

Wypożyczenie samochodu – krok po kroku

Usługi wypożyczalni samochodów są niezastąpione, w sytuacji, gdy potrzebujemy niezawodnego środka transportu, który będzie do naszej wyłącznej dyspozycji przez określony czas. Wypożyczenie auta jest bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie chcemy lub nie możemy skorzystać z własnego samochodu, który np. uległ awarii czy ucierpiał w kolizji. Bardzo popularne jest wypożyczanie auta na wyjazd wakacyjny lub turystyczny, gdy nasz własny samochód jest zbyt mały lub nie nadaje się na trasę, którą zamierzamy pokonać. Wypożyczalnia samochodów to także znakomity pomysł, gdy lecimy do innego miasta samolotem lub jedziemy pociągiem, a na miejscu potrzebujemy pełnej mobilności. Sprawdźmy, jak wygląda korzystanie z usług wypożyczalni.

Oferta wypożyczalni samochodów

Firmy, które prowadzą wypożyczalnie aut, zwykle dysponują bogatą ofertą pojazdów różnych klas i marek. W zależności od potrzeb, możemy wybrać mniejszy lub większy pojazd, a także zdecydować się na mniej lub bardziej prestiżową markę. Warto jednak pamiętać, że za auta duże i luksusowe zapłacimy więcej niż za mniejsze z najpopularniejszych segmentów.

Wypożyczalnie mogą oferować różne warunki najmu. Najczęściej wymagania wobec klientów dotyczą odpowiedniego wieku oraz czasu posiadania prawa jazdy. Ma to zabezpieczyć interesy firmy, a często wiąże się także z wymaganiami stawianymi przez ubezpieczycieli. Najczęściej, żeby wypożyczyć auto trzeba mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy od ponad roku.

Częstym wymogiem jest też wpłata kaucji. Zwykle ma to postać blokady pewnej kwoty na naszym rachunku. Po zdaniu nieuszkodzonego auta w umówionym miejscu środki są klientowi w całości zwracane.

Wypożyczany samochód jest objęty pakietem ubezpieczeń, jednak w niektórych przypadkach pokrywa ono uszkodzenia dopiero od pewnej wartości. Niekiedy za niektóre z nich musimy zapłacić w całości lub firma dolicza tzw. udział własny. W wielu wypożyczalniach za dodatkową opłatą można zapewnić sobie pełną ochronę ubezpieczeniową.

Wypożyczalnie aut najczęściej dysponują całą siecią oddziałów, w których można załatwić wszystkie formalności, odebrać i zdać auto. Niektóre firmy oferują jednak również możliwość dostarczenia wypożyczanego auta pod wskazany adres czy też proponują jego zwrot w innym, umówionym wcześniej miejscu.

Warto pamiętać, że odbierając i zdając auto, trzeba w protokole wskazać jego usterki i niedomagania. W przeciwnym razie wypożyczalnia może uznać, że powstały one w czasie, gdy dysponowaliśmy samochodem.

Korzystając z oferty wypożyczalni, trzeba mieć na uwadze, że najemca ma również obowiązki względem wypożyczalni. Są one zawsze podane w regulaminie stanowiącym załącznik do zawieranej umowy. Najczęściej obostrzenia dotyczą m.in. zakazu przekazywania auta innemu kierowcy, konieczności prawidłowego używania zabezpieczeń antykradzieżowych czy odpowiedzialności za celowe uszkodzenie pojazdu.